Чука (Годивле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Место Годивле
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Годивле. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и претставува наоѓалиште од типот на некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на ова наоѓалиште кој се наоѓа недалеку од селската црква „Св. Атанасиј“ во месноста викана Чука лежат гробови во правец исток-запад. Во минатото месните жители при ископување на гробовите околу скелетите пронаоѓале и камени плочи во вид на преклопи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069