Крај Патот (Обршани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°16′56″N 21°21′46″E / 41.28222° СГШ; 21.36278° ИГД / 41.28222; 21.36278Координати: 41°16′56″N 21°21′46″E / 41.28222° СГШ; 21.36278° ИГД / 41.28222; 21.36278
Основни податоци
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Крај Патотархеолошко наоѓалиште во прилепското село Обршани. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и претставува некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека крај патото за соседното село Боротино, во ливадите и нивите биле ископувани стари гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069