Прејди на содржината

Во Селото (Годивле)

Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото

Карта

Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Место Годивле
Општина Кривогаштани
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во прилепското село Годивле. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека низ целото село а и околу се забележуваат темели од стари куќи, остатоци од керамика, а и стари бунари.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069