Селска Црква (Воѓани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селска Црква
Селска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917Координати: 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917
Основни податоци
Име Селска Црква
Место Воѓани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска Црква е археолошки локалитет во прилепското село Воѓани. Локалитетот претставува осамен наод од римското време. Се наоѓа во селската црква „Св. Никола“, каде се чува надгробна плоча од бел мермер, на која во горниот дел е претставена кола што ја влечат четири коњи. Под релјефот има грчки натпис во четири реда. Исто така, во црквата се наоѓа и ара од бел мермер која на едната страна има релјефна претстава на коњ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998