Попадица (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попадица
археолошко наоѓалиште
Попадица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Попадица
Попадица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Попадица
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Попадица или Девет Слогови — археолошки локалитет во прилепското село Врбјани. Локалитетот претставува населба од енеолитско време. Се наоѓа на 1,5 км северозападно од селото, источно од локалитетот Чука (Ливаѓе) и 1 км северозападно од патот Прилеп-Битола, каде се издига благо развлечена тумба на која се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998