Градиште (Кривогаштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306Координати: 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306
Основни податоци
Име Градиште
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кривогаштани. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека се наоѓа во непосредна близина на селото, каде по површината се забележувала керамика и биле пронаоѓани монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069