Прејди на содржината

Кале (Подвис)

Координати: 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667
Основни податоци
Место Подвис
Општина Кривогаштани
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Подвис. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека според мештаните за врвот Кале (н.в. 909 м) се наоѓал стар град. Поповршината биле забележливи ѕидови и керамика. Се наоѓа на тромеѓето на Подвис, Локвени и Норово.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069