Прејди на содржината

Селска Црква (Обршани)

Координати: 41°16′56″N 21°21′46″E / 41.28222° СГШ; 21.36278° ИГД / 41.28222; 21.36278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селска Црква

Карта

Местоположба 41°16′56″N 21°21′46″E / 41.28222° СГШ; 21.36278° ИГД / 41.28222; 21.36278
Основни податоци
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Обршани. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во дворот на селската црква „Св. Никола“, каде се чува оштетена мермерна плоча на која има релјефна претстава на две бисти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998