Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Обршани

Координати: 41°16′55.9″N 21°21′38.6″E / 41.282194° СГШ; 21.360722° ИГД / 41.282194; 21.360722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Фреска од црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Карта

Координати 41°16′55.9″N 21°21′38.6″E / 41.282194° СГШ; 21.360722° ИГД / 41.282194; 21.360722
Место Обршани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Никола — главна селска црква во прилепското село Обршани, Македонија.[1][2]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја

[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во првата половина на XIX век, околу 1840-тите години.[3]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабна градба, полукружно засводена, со полукружна апсида на источната страна. Во 1886 година на западната стрна е дограден затворен трем.[4]

Во 2001 г. е осветена нова камбанарија.[4]

Фрескоживопис

[уреди | уреди извор]

Во 1943 година изворниот живопис е покриен со нов слој.[4]

Во дворот на црквата има оштетена римска мернерна плоча со две бисти во релјеф.[5]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-05.
  3. Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Црква „Свети Никола", село Обршани“. OLDPRILEP.COM. 2012-10-31. Посетено на 2022-01-05.
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 306. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]