Долгачка (Кореница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долгачка
археолошко наоѓалиште
Долгачка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долгачка
Долгачка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° СГШ; 21.32528° ИГД / 41.35611; 21.32528Координати: 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° СГШ; 21.32528° ИГД / 41.35611; 21.32528
Основни податоци
Име Долгачка
Место Кореница
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долгачка — археолошки локалитет во прилепското село Кореница. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува локалитет од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото, во котлинскиот дел на селскиот атар на длабочина од половина метар се забележуваат телеми од градби како и мноштво на покривен градежен материјал. Според мештаните локалитетот се смета за населба, од која жителите биле раселени поради поплави.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998