Чука (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука

Карта

Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Место Врбјани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чука или Ливаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Врбјани. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 2 км северозападно од селото, каде на поголема издолжена тумба, висока околу 2 м, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998