Во Селото (Пашино Рувци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056Координати: 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056
Основни податоци
Име Тумба
Место Пашино Рувци
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото — археолошки локалитет во прилепското село Пашино Рувци. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува некропола со повеќе осамени наоди. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека низ целото село, каде се куќите и дворовите, при копање на бунари селаните пронаоѓале гробови обложени со ќерамиди, темели и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069