Црква Св. Атанас (Годивле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св. Атанас
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Место Годивле
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Црква Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во прилепското село Годивле. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Атанасиј“, изградена во втората половина на XIX век, каде во олтарот се наоѓа ара која служи како чесна трпеза, а во дворот дел од мермерен столб и фрагменти од други архитектонски елементи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998