Прејди на содржината

Селиште (Пашино Рувци)

Координати: 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056
Основни податоци
Место Пашино Рувци
Општина Кривогаштани
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиште или Могилечка Чука‎, односно Могиланиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Пашино Рувци. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1,5 км североисточно од селото, каде на околу 600 м западно од реката Блато и во близината на лаката има поголема површина на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и кршен камен.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998