Тумба (Боротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083Координати: 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083
Основни податоци
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Боротино. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на околу 1 км северно од селото, каде има тумба, која со изградбата на патот Боротино-Славеј е пресечена на два дела. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и друг материјал од бронзеното време. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998