Пустинско (Подвис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пустинско
археолошко наоѓалиште
Пустинско is located in Македонија
Пустинско
Местоположба на Пустинско во Македонија
Местоположба 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° N; 21.32667° E / 41.39278; 21.32667Координати: 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° N; 21.32667° E / 41.39278; 21.32667
Основни податоци
Име Пустинско
Место Подвис
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Пустинскоархеолошко наоѓалиште во прилепското село Подвис. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 1 км југозападно од денешното село се наѓало старо христијанско село. Денес местото е под ливади и се забележуваат темели од градби, бунари, гробови и црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069