Чаир (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чаир
археолошко наоѓалиште
Чаир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чаир
Чаир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Чаир
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чаир— археолошки локалитет во прилепското село Врбјани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува осамен наод. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека овој локалитет се наоѓа југо-источно од селото, каде што еден локален жител ископак ќуп кој берел 3 осмаци жито (околу 150 кг).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069