Прејди на содржината

Тумба (Врбјани)

Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Место Врбјани
Општина Кривогаштани
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Врбјани. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км источно од селото, лево од патот Славеј-Србјани, каде има мала височинка на која има фрагменти од керамички садови и градежен материјал распослани на површина од 500 м2.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998