Бавчи (Подвис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бавчи
археолошко наоѓалиште
Бавчи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бавчи
Бавчи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667Координати: 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667
Основни податоци
Име Бавчи
Место Подвис, прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бавчи — археолошки локалитет во прилепското село Подвис. Локалитетот преставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 500-700 м западно од селото, во приватна нива на локален жител, каде се откриени гробови градени од камени плочи, во кои имало керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998