Цветкоско Чукаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цветкоско Чукаре
археолошко наоѓалиште
Цветкоско Чукаре is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цветкоско Чукаре
Цветкоско Чукаре
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Цветкоско Чукаре
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цветкоско Чукаре— археолошки локалитет во прилепското село Врбјани. Локалитетот претставува населба од римско време, која е развлечена тумба што се наоѓа на 150 м јужно од селото, од десната страна на патот за селото Обршани. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и градежен материјал. Била најдена и една бронзена монета.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998