Тумба (Воѓани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917Координати: 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917
Основни податоци
Место Воѓани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Воѓани. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, каде има вештачка височинка – тумба на која се среќаваат фрагменти од керамика од бронзеното време и парчиња од куќен лепеж.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998