Воѓани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воѓани
Воѓани is located in Македонија
Воѓани
Местоположба на Воѓани во Македонија
Координати 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917Координати: 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Krivogaštani Municipality.svg Кривогаштани
Население 454 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 7525
Шифра на КО 20011
Надм. вис. 572 м
Воѓани на општинската карта
Воѓани во Општина Кривогаштани.svg

Атарот на Воѓани во рамките на општината
Commons-logo.svg Воѓани на Ризницата


Воѓани — село во Општина Кривогаштани, во околината на градот Прилеп.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Според народот се вели дека името на селото настанало од легендата дека околу ова место имало вода.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Прилепското Поле, во северозападниот дел на Пелагонија. Атарот на селото граничи со атарите на селата: Обршани на исток, Бела Црква на југ, Бучин и Пресил на запад и Крушеани на север. Селото е 22 километри оддалечено од градот Прилеп, а 10 километри од општинскиот центар Кривогаштани.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Прилепскиот Вилает (Vilayet-I Prilepe) под името В-д-н-а-н-и и имало 50 семејства, 5 неженети и 5 вдовици, сите христијани.[1]

На крајот на XIX век, селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 160 жители, христијани Македонци.[2]

Според податоците на бугарскиот публицист Димитар Мишев, селото имало 96 христијани Македонци.[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Воѓани живееле 160 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Воѓани имало 448 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 454 жители, од кои 452 Македонци, 1 Србин и 1 друг.[4]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948431—    
1953489+13.5%
1961538+10.0%
1971551+2.4%
ГодинаНас.±%
1981554+0.5%
1991511−7.8%
1994473−7.4%
2002454−4.0%

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 160[2] 96[3] 431 489 538 551 554 511 473 454

Родови[уреди | уреди извор]

Воѓани е македонско село.

Според истражувањата од 1955 година, родови во селото.[6]

 • Староседелски родови се: Здравевци (2 к.), Шијаковци (2 к.) и Ермановци (1 к.).
 • Доселени се родовите: Пасковци (12 к.) доселени се од селото Растојца во Железник, таму се доселени од некое место во Албанија; Грашковци (9 к.) доселени се во XIX век од Бабино во Железник, таму имаат истоимени роднини; Чалевци (7 к.), Николовци (6 к.) и Кукевци (1 к.) доселени се во XIX век од Бела Црква, подалечно потекло имаат од Смилево во Железник; Ѓоревци (16 к.) исто така доселени од Бела Црква, таму се викале Танушевци, подалечно потекло имаат од Лесково во Железник; Благодушковци (2 к.) деленици се од родот Ѓоревци; Сидоровци (5 к.) и тие се доселени од селото Бела Црква; Шукуловци (3 к.) доселени се крајот на XIX век од Крушеани, таму биле старинци; Поповци (2 к.) доселени се од Бела Црква таму им биле род Милошевци, а во Бела Црква се доселени од Демирхисарско (Железник); Банковци (1 к.) од Воѓани се преселиле во Крушево, но по некое време се вратиле назад и Консуловци (2 к.) доселени се од градот Крушево (не се Власи).

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1513 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна канцеларија.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 313 гласачи.[8]

Личности[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[10]
Археолошки наоѓалишта[11][12]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Населението во Воѓани опаѓа. Една четвртина од жителите се иселени во Австралија, Америка, Германија, Италија, но и во градовите од Македонија: Прилеп, Битола, Скопје, Кичево, Крушево и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.68
 2. 2,0 2,1 2,2 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.237.
 3. 3,0 3,1 3,2 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.166-167.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 10. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 12. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998

Надворешни врски[уреди | уреди извор]