Црква „Св. Никола“ - Воѓани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Воѓани.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Бучинска
Местоположба

Координати 41°17′2″N 21°20′18″E / 41.28389° СГШ; 21.33833° ИГД / 41.28389; 21.33833Координати: 41°17′2″N 21°20′18″E / 41.28389° СГШ; 21.33833° ИГД / 41.28389; 21.33833
Место Воѓани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во прилепското село Воѓани, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село Воѓани, во близина на фудбалскиот терен. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во северниот дел на селото Воѓани.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во XIX век.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во црквата се чува надгробна плоча од бел мермер, на која во горниот дел е претставена кола што ја влечат четири коњи. Под релјефот има старогрчки натпис во четири реда. Исто така, во црквата се наоѓа и ара од бел мермер која на едната страна има релјефна претстава на коњ.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 5 јануари 2022.
  3. Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 291. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]