Бучинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бучинска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Бучин, Воѓани, Света, Единаковци, Пресил и Милошево. Парохиски свештеник е протоереј Симон Мургоски (сост. 2017). Седиштето на парохија е во бучинската црква „Рождество на Пресвета Богородица“.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(парохиски храм)
Бучин
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бучин 14 век
Црква „Св. Димитриј“ Бучин возобновена во 21 век Royal doors from Saint Demetrius Church in Buchin.jpg
Црква „Св. Пантелејмон“ Света 1905 Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Света
Црква „Св. Никола“ Воѓани 19 век
Црква „Св. Никола“ Единаковци
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Пресил
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пресил

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.