Бучинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бучинска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохиското седиште е во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ и ги опфаќа селата Бучин, Воѓани, Света, Единаковци, Пресил и Милошево. Парохиски свештеник е протоереј Симон Мургоски.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(парохиски храм)
Бучин Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Бучин 9.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бучин XIV век Црква „Св. Ѓорѓи“ - Бучин.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Бучин возобновена во 21 век Црква „Св. Димитриј“ - Бучин.jpg
Црква „Св. Пантелејмон“ Света 1905 Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Света
Црква „Св. Никола“ Воѓани XIX век Црква „Св. Никола“ - Воѓани.jpg
Црква „Св. Никола“ Единаковци
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пресил Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пресил 5.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 21 декември 2021.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°16′24″N 21°18′56″E / 41.27333° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.27333; 21.31556