Црква „Св. Ѓорѓи“ - Бучин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Бучин.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Бучинска
Местоположба

Координати 41°16′28″N 21°17′31″E / 41.27444° СГШ; 21.29194° ИГД / 41.27444; 21.29194Координати: 41°16′28″N 21°17′31″E / 41.27444° СГШ; 21.29194° ИГД / 41.27444; 21.29194
Место Бучин
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — манастирска црква на Бучинскиот манастир во крушевското село Бучин, Македонија.[1][2]

Црквата е сместена северозападно од селото Бучин, помеѓу двата железнички тунела на неактивната линија Бакарно Гумно-Сопотница, до која води земјен пат.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во месноста Манастириште, сместена 2 километри северозападно од селото, на една падина. Покрај манастирот се наоѓала чешмата Јанкоец.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Податоците од мештаните говорат дека црквата била подигната кон крајот на XVIII век, но трипати била палена од турскиот аскер. Иако била исто толку пати обновувана, последниот изгорела до темел и останала така. Дури во 1980-тите години на иницијатива на дедо Јонче Мишески била обновена црквата на изгорените темели, обраснати со трева и капини.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 17 декември 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]