Прејди на содржината

Манастириште (Бучин)

Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Манастириште археолошко наоѓалиште во крушевското село Бучин. Претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа на 2,5 км западно од селото, на левиот брег на Црна Река, каде на површина од 50 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9