Црква „Св. Никола“ - Единаковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Бучинска
Местоположба

Координати 41°15′45.9″N 21°14′56.5″E / 41.262750° СГШ; 21.249028° ИГД / 41.262750; 21.249028Координати: 41°15′45.9″N 21°14′56.5″E / 41.262750° СГШ; 21.249028° ИГД / 41.262750; 21.249028
Место Единаковци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1884
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Св. Николацрква во демирхисарското село Единаковци, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен на североисточниот крај на селото. Претставува еднокорабна градба со полукружен свод. На северната и јужната страна одвнатре има по два пиластра кои го продолжуваат сводот и служат за потпора. На исток има полукружна апсида со четири плитки ниши од надворешната страна. Влезот е од делкан камен, а покривот е на две води со камени плочки. На запад има трем и камбанарија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димитров, Никола В (2017). Географија на населби - Општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 35. ISBN 978-608-65616-4-2.