Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Бучин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Бучинска
Местоположба

Карта

Координати 41°16′24″N 21°18′56″E / 41.27333° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.27333; 21.31556Координати: 41°16′24″N 21°18′56″E / 41.27333° СГШ; 21.31556° ИГД / 41.27333; 21.31556
Место Бучин
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главна селска црква во крушевското село Бучин, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на самото сретсело, во непосредна близина на основното училиште. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во Горно Маало на селото Бучин.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната кон крајот на XIX век.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата поседува живопис и иконостас, на кои во 1876 година имаат работено крушевските мајстори Анастас Зограф и Никола Михајлов.[4]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Никола Михајлов има работено на ѕидното сликарство на претставите Раѓање на Богородица (во патронската ниша на западната фасада) и на Исус Христос (над јужниот влез). Според теренските истражувања на Ј. Тричковска, доминантното учество на Никола во оваа црква е во живописувањето на олтарскиот простор, каде што во конхата на жртвеникот е реализирано мошне невообичаено решение со сместувањето на Тајната вечера покрај Погребението Христово. Во останатиот дел од храмот, рамноправно учествувал и неговиот соработник, што може да се заклучи од натписот сочуван над влезната врата.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 17 декември 2021.
  3. 3,0 3,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. „Wayback Machine“ (PDF). web.archive.org. 2014-04-08. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-04-08. Посетено на 2021-12-17.
  5. „Патримониум“ (PDF). http://www.kalamus.com.mk/. 2016. Посетено на 2021-12-17. Надворешна врска во |work= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]