Манастириште (Воѓани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917Координати: 41°17′0″N 21°20′21″E / 41.28333° СГШ; 21.33917° ИГД / 41.28333; 21.33917
Основни податоци
Име Манастириште
Место Воѓани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште е археолошки локалитет во прилепското село Воѓани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и се претпоставува дека е црква. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека овој локалитет се наоѓа источно од селото, каде што локалните жители сметале дека тука се наоѓал манастир. Од разрушените ѕидови за време на турско време биле изградени читлук-сајбиските кули, а дел бил искористен и за селската црква „Св. Никола“. Денес над остатоците се наоѓаат ниви.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069