Локва (Крушеани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локва
археолошко наоѓалиште
Локва is located in Македонија
Локва
Местоположба на Локва во Македонија
Местоположба 41°18′42″N 21°20′59″E / 41.31167° N; 21.34972° E / 41.31167; 21.34972Координати: 41°18′42″N 21°20′59″E / 41.31167° N; 21.34972° E / 41.31167; 21.34972
Основни податоци
Име Локва
Место Крушеани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Локваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Крушеани. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал северно од селото биле ископани темели на објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069