Крушеанска Чука (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушеанска Чука
археолошко наоѓалиште
Крушеанска Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крушеанска Чука
Крушеанска Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Крушеанска Чука
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крушеанска Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Врбјани. Претставува населба од енеолитско време. Се наоѓа на 1 км јужно од селото или 2,2 км северно од селото Крушеани, во местото што се вика Мало Блато покрај старото и новото корито на рекичката Блато, каде има мала тумба на која се наоѓа можество фрагменти од керамички садови и куќен лепеж. Во 1979 година е извршено ископување. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998