Тумба (Пашино Рувци)

Координати: 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°16′27″N 21°22′14″E / 41.27417° СГШ; 21.37056° ИГД / 41.27417; 21.37056
Основни податоци
Место Пашино Рувци
Општина Кривогаштани
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Тумба или Чаирархеолошко наоѓалиште во прилепското село Пашино Рувци. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на 2,5 км јужно од селото, каде има мала тумба (кота 595) на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и орудија од камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998