Чука (Крушеани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°18′42″N 21°20′59″E / 41.31167° N; 21.34972° E / 41.31167; 21.34972Координати: 41°18′42″N 21°20′59″E / 41.31167° N; 21.34972° E / 41.31167; 21.34972
Основни податоци
Име Чука
Место Крушеани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Крушеани. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека тука била ископана керамика („црепови“ и „грнци“).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069