Св. Никола (Кривогаштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306Координати: 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кривогаштани. Се наоѓа во црквата „Св. Никола“, каде се чува надгробна стела од мермер со релјефна претстава во две полиња. Во горниот дел лево има две мали фигури на постамент, а десно три фигури што лежат и десно од нив жена што седи. Во долното поле стојат три фигури.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998