Рудина (Боротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рудина
археолошко наоѓалиште
Рудина is located in Македонија
Рудина
Местоположба на Рудина во Македонија
Местоположба 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° N; 21.40083° E / 41.28917; 21.40083Координати: 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° N; 21.40083° E / 41.28917; 21.40083
Основни податоци
Име Рудина
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Руднинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Боротино. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека ова наоѓалиште се наоѓа источно од селото, каде што месните жители пронаоѓале и ископувале големи ќупови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069