Св. Богородица (Бела Црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′50″N 21°20′43″E / 41.28056° СГШ; 21.34528° ИГД / 41.28056; 21.34528Координати: 41°16′50″N 21°20′43″E / 41.28056° СГШ; 21.34528° ИГД / 41.28056; 21.34528
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Бела Црква
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица е археолошки локалитет во прилепското село Бела Црква. Локалитетот претставува осамен наод од хеленистичко време. Се наоѓа во селската црква, каде се вѕидани повеќе мермерни плочи со натписи, наколку стели со релјефи и делови од архитектонска пластика. Исто така, во дворот на црквата се забележуваат остатоци од антички градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069