Петков Вир (Боротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петков Вир is located in Македонија
Петков Вир
Местоположба на Петков Вир во Македонија
Местоположба 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083Координати: 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083
Основни податоци
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Петков Вирархеолошко наоѓалиште во прилепското село Боротино. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 300 м северозападно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998