Црква „Св. Атанасиј“ - Годивле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Годивје.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Втора кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°07′57.7″N 21°14′20.3″E / 41.132694° СГШ; 21.238972° ИГД / 41.132694; 21.238972Координати: 41°07′57.7″N 21°14′20.3″E / 41.132694° СГШ; 21.238972° ИГД / 41.132694; 21.238972
Место Годивле
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1860
Осветување 1860
Живопис 1883
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Свети Атанасиј (или Свети Атанас) — главна селска црква во прилепското село Годивле, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото Годивле, во близина на основното училиште. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над селото Годивле.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната и осветена во 1860 година од страна на митрополитот Венедикт Византиски.[3] Претходно на тоа место имало рушевини од стар храм.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабна градба со полукружен свод и полукружна апсида со пет слепи ниши однадвор.[3]

Во олтарот како чесна трапеза служи римски архитектонски елемент, а во дворот има дел од мермерен столб и фрагменти од други архитектонски елементи.[4][5]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Целосно е живописана во 1883 година од браќата Коста, Вангел и Никола Анастасови од Крушево. Фреските се оштетени.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Црква „Свети Атанасиј", село Годивје“. Old Prilep. Посетено на 13 март 2014.Архивирано на 16 февруари 2016 г.
  4. „Aрхеолошки локалитети во околината на Прилеп“. Крале Марко. Посетено на 13 март 2014.
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 293. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]