Црква „Св. Атанасиј“ - Крушеани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Крушеани.jpg

Апсидален поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Втора кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°18′36.3″N 21°20′52.9″E / 41.310083° СГШ; 21.348028° ИГД / 41.310083; 21.348028Координати: 41°18′36.3″N 21°20′52.9″E / 41.310083° СГШ; 21.348028° ИГД / 41.310083; 21.348028
Место Крушеани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1860
Осветување 1860
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Свети Атанасиј (или Свети Атанас) — главна селска црква во прилепското село Крушеани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото Крушеани.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самото сретсело во Крушеани.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната и осветена во 1860 година.[3] Според истражувањето на Јован Трифуноски, пак, црквата е подигната во 1877 година. Претходно на тоа место имало чаириште.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабна засводена градба, разделена напола со трем.[3]

Од надворешната страна на црквата е вѕидана римска надгробна плоча со релјефна претстава на жена како стои меѓу два коњаника. Над релјефот има оштетен старогрчки натпис.[4][5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 „Црква „Свети Атанасиј", село Крушеани“. Old Prilep. Посетено на 10 март 2014.
  4. „Aрхеолошки локалитети во околината на Прилеп“. Посетено на 10 март 2014. Занемарен непознатиот параметар |publsher= (се препорачува |publisher=) (help)
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 302. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]