Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Кривогаштани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Кривогаштани.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′7″N 21°19′45″E / 41.33528° СГШ; 21.32917° ИГД / 41.33528; 21.32917Координати: 41°20′7″N 21°19′45″E / 41.33528° СГШ; 21.32917° ИГД / 41.33528; 21.32917
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Завршено 1990
Осветување 1996
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Воведение на Пресвета Богородица — селска црква во прилепското село Кривогаштани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото Кривогаштани.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во селото Кривогаштани, на патот за селото Пресил. Во близина на црквата се наоѓаат остатоци на стари гробови.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1990 година врз темели на стара црква,[3] како што има потврдено за старото црквиште и Јован Трифуноски во своите истражувања на селото во 1952 година.[2] Во внатрешноста на црквата, старата црква е обележана со темни керамички плочки. Црквата била осветена во 1996 година од страна на митрополитите Петар Преспанско-пелагониски и Стефан Брегалнички.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има еднокорабна градба, со полукружна апсида на источната страна.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Црква „Света Богородица – Пречиста", село Кривогаштани“. OLDPRILEP.COM. 2011-12-15. Посетено на 2022-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]