Податотека:Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 900 × 450 пиксели, големина: 381 бајти)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Українська: Прапор Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія
Датум Flag design adopted: [2]

SVG:

Извор сопствено дело
CONSTRUCTION SHEET (Flags of the World).
Автор Flag designed by Đorđe Andrejević-Kun[3]

SVG coding: Zscout370

Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
PD-icon.svg За оваа слика не важат авторски права и затоа е во јавна сопственост, бидејќи таа во целост се состои од информации кои се општа сопственост и не содржи никакво оригинално авторство.
Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.
Public domain Оваа проста геометриска слика не подлежи на авторски права и како таква претставува јавна сопственост, поради тоа што таа во целост се состои од информации кои се заедничка сопственост и не содржи никакво оригинално авторство.
Heptagon
Communist symbol
Правно предупредување
На оваа слика се прикажани симболи што може да се противзаконски во Унгарија (Кривичен законик на Унгарија 269/B.§ (1993.), Латвија, Литванија, Украина и Полска, зависно од контекстот.
Други верзии
SVG разработка
Unknown logo-V.svg
Оваа векторска слика е изработена со Other tools.
Како се става рамка околу слика
:
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
[[File:Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg|border|96px]]
Colours
scheme
R G B Hex Preview
Red 221 0 0 #DD0000
White 255 255 255 #FFFFFF
Blue 0 56 147 #003893
Yellow 245 191 34 #FFD700


Construction sheet specifications for the star


“...The star is inscribed in an imaginary circle with diameter 1/3 of the flag length and with the center matching the crossing points of the diagonals of the flag (i.e., the center of the flag). In this way the top point of the star would reach exactly the middle of the blue stripe, while the lower two points would not reach that far, but accordingly less. The width of the yellow fimbriation was never explicitely defined. The flag proportion is 1:2.”, (Extracted from: Construction sheet for the flag of Yugoslavia (Flags of the World)).

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна19:07, 1 март 2019Минијатура на верзијата од 19:07, 1 март 2019900 × 450 (381 бајти)FDRMRZUSACorrected centering and proportions imperfections for "red star". Optimized svg code. No other changes.
20:03, 21 февруари 2019Минијатура на верзијата од 20:03, 21 февруари 2019900 × 450 (387 бајти)FDRMRZUSAHigher svg resolution from same file (latest version): resized by "Inkscape". Corrected "star" position according to flag construction sheet at [https://fotw.info/flags/yu_fy.html] ("Flags of the World"): star width 1/3 flag width and "...In this way the top point of the star would reach exactly the middle of the blue stripe, while the lower two points would not reach that far, but accordingly less.". Optimized svg code. No other changes.
12:22, 2 мај 2018Минијатура на верзијата од 12:22, 2 мај 2018600 × 300 (572 бајти)MazzyBorReverted to version as of 18:34, 1 May 2018 (UTC)
21:00, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 21:00, 1 мај 2018600 × 300 (2 КБ)MazzyBorReverted to version as of 15:09, 1 May 2018 (UTC) Colors are the same, contrast is bigger, so that when someone prints the flag it will look just like on pc, if they print the previous one it will look like the one i posted
20:34, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 20:34, 1 мај 2018600 × 300 (572 бајти)CentreLeftRightReverted to version as of 13:25, 1 May 2018 (UTC): No consensus on change: [1] An image of this importance requires general agreement amongst editors and/or a reliable source. [2] A Serbian tabloid is not a reliable source.
17:09, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 17:09, 1 мај 2018600 × 300 (2 КБ)MazzyBorReverted to version as of 08:35, 1 May 2018 (UTC)
15:25, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 15:25, 1 мај 2018600 × 300 (572 бајти)KoreanovskyColors are way to dark Reverted to version as of 00:59, 1 May 2018 (UTC)
10:35, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 10:35, 1 мај 2018600 × 300 (2 КБ)MazzyBorhttps://www.kurir.rs/data/images/2012/05/30/12/168748_svet-sfrj-zastava-nemanja-pancic-1_ls.jpg
02:59, 1 мај 2018Минијатура на верзијата од 02:59, 1 мај 2018600 × 300 (572 бајти)CentreLeftRightReverted to version as of 20:04, 2 March 2017 (UTC): No consensus on change.
15:08, 30 април 2018Минијатура на верзијата од 15:08, 30 април 2018600 × 300 (2 КБ)MazzyBorrgb colors
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци