Предлошка:Country data SFR Yugoslavia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data SFR Yugoslavia е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Социјалистичка Федеративна Република Југославија Наслов на главата статија (Социјалистичка Федеративна Република Југославија)
shortname alias Југославија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Назив на сликата (File:Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg, прикажана горе-десно)

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Пример за употреба

  • {{знаме|Социјалистичка Федеративна Република Југославија}} Социјалистичка Федеративна Република Југославија
  • {{знамеикона|Социјалистичка Федеративна Република Југославија}}Социјалистичка Федеративна Република Југославија
  • {{државнознаме|Социјалистичка Федеративна Република Југославија}} Југославија[[Категорија:Предлошки за податоци за земји без посебно предложно име|]]