Светско првенство во ватерполо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светско првенство во ватерполо за машки се одржува во релативно неправилни временски периоди почнувајќи од 1973. година, заедно со Светските првенства во пливање. Отпрвин се одржуваше на секои две години, потоа на секои четири (како и Светските првенства во фудбал и кошарка), ама после неколку циклуси се зацврсти на секои две години, почнувајќи од 2001. Службениот назив за Светско првенство во ватерполо è ФИНА Светско првенство, односно, на англиски, FINA World Championships. Женскиот ватерполо è внесен во програма од Светското првенство во Мадрид, од 1986. година.

Резултати на Светските првенства за ватерполистите[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Злато Сребро Бронза
2021. Flag of Hungary.svg Будимпешта, Унгарија
2019.
2017.
2015.
2013. Flag of Spain.svg Барселона, Шпанија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Montenegro.svg Црна Гора Flag of Croatia.svg Хрватска
2011. Flag of the People's Republic of China.svg Шангај, Кина Flag of Italy.svg Италија Flag of Serbia.svg Србија Flag of Croatia.svg Хрватска
2009. Flag of Italy.svg Рим, Италија Flag of Serbia.svg Србија Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Croatia.svg Хрватска
2007. Flag of Australia.svg Мелбурн, Австралија Flag of Croatia.svg Хрватска Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Spain.svg Шпанија
2005. Flag of Canada.svg Монтреал, Канада Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Србија и Црна Гора Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Greece.svg Грција
2003. Flag of Spain.svg Барселона, Шпанија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Italy.svg Италија Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Србија и Црна Гора
2001. Flag of Japan.svg Фукуока, Јапонија Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Југославија Flag of Russia.svg Русија
1998. Flag of Australia.svg Перт, Австралија Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Југославија
1994. Flag of Italy.svg Рим, Италија Flag of Italy.svg Италија Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Russia.svg Русија
1991. Flag of Australia.svg Перт, Австралија Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Југославија
Flag of Spain.svg Шпанија Flag of Hungary.svg Унгарија
1986. Flag of Spain.svg Мадрид, Шпанија Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Југославија Flag of Italy.svg Италија Flag of the Soviet Union.svg СССР
1982. Flag of Ecuador.svg Гвајакил, Еквадор Flag of the Soviet Union.svg СССР Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Germany.svg Западна Германија
1978. Flag of Germany.svg Берлин, Западна Германија Flag of Italy.svg Италија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Југославија
1975. Flag of Colombia.svg Кали, Колумбија Flag of the Soviet Union.svg СССР Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Italy.svg Италија
1973. Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Белград, Југославија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of the Soviet Union.svg СССР Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Југославија

Резултати на Светските првенства за жени[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Злато Сребро Бронза
2021. Flag of Hungary.svg Будимпешта, Унгарија
2019. 20px Gwangju, Република Кореја
2017. Flag of Mexico.svg Гвадалахара, Мексико
2015. Flag of Russia.svg Казањ, Русија
2013. Flag of Spain.svg Барселона, Шпанија
2011. Flag of the People's Republic of China.svg Шангај, Кина
2009. Flag of Italy.svg Рим, Италија Flag of the United States.svg САД Flag of Canada.svg Канада Flag of Russia.svg Русија
2007. Flag of Australia.svg Мелбурн, Австралија Flag of the United States.svg САД Flag of Australia.svg Австралија Flag of Russia.svg Русија
2005. Flag of Canada.svg Монтреал, Канада Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of the United States.svg САД Flag of Canada.svg Канада
2003. Flag of Spain.svg Барселона, Шпанија Flag of the United States.svg САД Flag of Italy.svg Италија Flag of Russia.svg Русија
2001. Flag of Japan.svg Фукуока, Јапонија Flag of Italy.svg Италија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of Canada.svg Канада
1998. Flag of Australia.svg Перт, Австралија Flag of Italy.svg Италија Flag of the Netherlands.svg Холандија Flag of Australia.svg Австралија
1994. Flag of Italy.svg Рим, Италија Flag of Hungary.svg Унгарија Flag of the Netherlands.svg Холандија Flag of Italy.svg Италија
1991. Flag of Australia.svg Перт, Австралија Flag of the Netherlands.svg Холандија Flag of Canada.svg Канада Flag of the United States.svg САД
1986. Flag of Spain.svg Мадрид, Шпанија Flag of Australia.svg Австралија Flag of the Netherlands.svg Холандија Flag of the United States.svg САД

Освојувачи на медалји (Вечна табела) на Светските првенства во ватерполо за жени[уреди | уреди извор]

Позиција Земја Знаме Злато Сребро Бронза
1. САД Flag of the United States.svg 2 1 2
2. Италија Flag of Italy.svg 2 1 1
2. Унгарија Flag of Hungary.svg 2 1 1
4. Холандија Flag of the Netherlands.svg 1 3 0
5. Австралија Flag of Australia.svg 1 1 1
6. Канада Flag of Canada.svg 0 1 2
7. Русија Flag of Russia.svg 0 0 2