Летна универзијада - 1959

Од Википедија — слободната енциклопедија
I Летна универзијада
Град домаќин Торино, Италија
Број на држави 45
Број на спортисти 985
Број на спортови 8
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 7 септември
Стадион Олимписки стадион

I Летна универзијадауниверзијада одржана од 26 август до 7 септември 1959 во Торино, Италија[1].

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија (домаќин) 19 10 9 38
2 СССР СССР 15 11 3 29
3  Германија 6 10 10 26
4  Унгарија 6 4 3 13
5  Франција 4 2 7 13
6 СФРЈ СФР Југославија 3 0 0 3
7 Обединето Кралство Обединето Кралство 2 0 0 2
- Романија 2 0 0 2
- Чешка Чехословачка 2 0 0 2
- Јапонија 2 0 0 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First Universiade“. fisu.net. Архивирано од изворникот на 2017-01-19. Посетено на 15 December 2012.

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.