Прејди на содржината

Летна универзијада - 1973

Од Википедија — слободната енциклопедија
VII Летна универзијада
Град домаќин Москва, СССР
Број на држави 72[1]
Број на спортисти околу 4.000[1]
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 25 август
Стадион Централен стадион Ленин[2]
Логото на ФИСУ

VII Летна универзијадауниверзијада од 15 до 25 август 1973 во Москва, СССР.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР (домаќин) 68 36 30 134
2  САД 19 16 18 53
3 Романија 4 7 8 19
4 Јапонија 3 8 1 12
5  Полска 2 3 5 10
6  Обединето Кралство 2 3 1 6
7  Куба 2 3 1 6
8 Чешка Чехословачка 2 2 1 5
9  Италија 2 0 6 8
10  Финска 1 9 4 14
11 Бугарија 1 7 7 15
12  Западна Германија 1 4 7 12
13  Источна Германија 1 3 8 12
14  Франција 1 2 1 4
15  Југославија 1 1 2 4
16 Монголија Монголија 1 0 1 2
17 Иран Иран 0 4 0 4
18  Канада 0 2 5 7
19 Австралија Австралија 0 1 3 4
20  Холандија 0 1 0 1
21  Бразил 0 0 5 5
22  Јужна Кореја 0 0 2 2
23 Индија Индија 0 0 1 1
24 Кенија Кенија 0 0 1 1
25  Мексико 0 0 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Панорама на спортската 1973 (руски). Москва: Физикултура и спорт. 1974.
  2. „Olympic Review“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-12-05. Посетено на 2009-09-03.

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.