Летна универзијада - 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XVI Летна универзијада
Град домаќин Шефилд, Обединето Кралство
Број на држави 101
Број на спортисти 3.346
Број на спортови 11
Број на натпревари 119
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 25 јули
Стадион Стадион Дон Вали

XVI Летна универзијадауниверзијада одржана од 14 до 25 јули 1991 во Шефилд, Обединето Кралство.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстрациони спортови

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 28 24 23 75
2 Народна Република Кина НР Кина 21 18 13 52
3 СССР СССР 15 14 21 50
4 Северна Кореја ДНР Кореја 11 3 5 19
5  Италија 6 7 8 21
6 Flag of Japan.svg Јапонија 5 16 7 28
7  Германија 4 9 5 18
8  Обединето Кралство (домаќин) 4 5 4 13
9  Јужна Кореја 4 2 2 8
10  Канада 3 5 10 18
11  Франција 3 1 4 8
12  Ирска 3 1 0 4
13  Романија 2 4 6 12
14 Австралија Австралија 2 3 2 7
15  Холандија 2 2 0 4
16  Полска 1 3 1 5
17 Нигерија Нигерија 1 2 0 3
18 Јамајка Јамајка 1 1 0 2
19 Flag of Bermuda.svg Бермуда 1 0 0 1
19 Flag of Chinese Taipei for Universiade.svg Кинески Тајпеј 1 0 0 1
19  Финска 1 0 0 1
22  Шпанија 0 3 2 5
23  Куба 0 1 1 2
23  Норвешка 0 1 1 2
25  Малезија 0 1 0 1
25  Мексико 0 1 0 1
25  Сиера Леоне 0 1 0 1
25  Југославија 0 1 0 1
29  Белгија 0 0 2 2
30 Кенија Кенија 0 0 1 1
Вкупно 119 129 118 366

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.