Прејди на содржината

Летна универзијада - 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
XII Летна универзијада
Град домаќин Едмонтон, Канада
Број на држави 73
Број на спортисти над 2.400
Број на спортови 10
Број на натпревари 118
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 12 јули
Стадион Стадион Комонвелт

XII Летна универзијадауниверзијада одржана од 1 до 12 јули 1983 1983 во Едмонтон, Канада. На настанот настапиле над 2.400 спортисти од 73 земји, кои се натпреварувале во 118 дисциплини во 10 спортови.

Темна дамка на настанот била трагичната смрт на советскиот скокач во вода Сргеј Чалибашвили, кој обидивајќи се да изведе три и пол салта наназад, со глават удрил во штицата, по што по осум дена починал.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 58 30 25 113
2  САД 12 20 22 54
3  Канада (домаќин) 9 10 19 38
4  Италија 8 11 6 25
5 Романија 6 11 10 27
6 Народна Република Кина НР Кина 5 5 3 13
7 Нигерија Нигерија 5 0 0 5
8  Обединето Кралство 3 3 3 9
9  Франција 2 4 5 11
10 Јапонија 2 3 4 9
11  Куба 2 1 4 7
12 Австралија Австралија 2 1 2 5
13  Западна Германија 1 6 3 10
14  Полска 1 2 1 4
15  Белгија 1 1 0 2
16  Бразил 1 0 2 3
17  Холандија 0 3 0 3
18  Југославија 0 2 1 3
19 Тунис Тунис 0 1 2 3
20 Чешка Чехословачка 0 1 0 1
20 Сенегал Сенегал 0 1 0 1
20 Танзанија Танзанија 0 1 0 1
23  Австрија 0 0 1 1
23 Бермуда 0 0 1 1
23  Унгарија 0 0 1 1
23 Јамајка Јамајка 0 0 1 1
23  Јужна Кореја 0 0 1 1
23 Нов Зеланд Нов Зеланд 0 0 1 1
Вкупно 118 118 118 354

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.