Летна универзијада - 1981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XI Летна универзијада
Град домаќин Букурешт, Романија
Број на држави 86
Број на спортисти 2.912
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 30 јули
Стадион Стадион Лија Манолиу

XI Летна универзијадауниверзијада одржана од 19 до 30 јули 1981 во Букурешт, Романија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 40 36 33 109
2 Flag of Romania (1952-1965).svg Романија (домаќин) 30 17 20 67
3  САД 29 18 9 56
4 Народна Република Кина НР Кина 10 8 3 21
5  Италија 6 4 3 13
6  Источна Германија 4 6 1 11
7 Flag of Japan.svg Јапонија 3 2 2 7
8  Куба 2 2 4 8
9  Западна Германија 2 1 3 6
10  Обединето Кралство 2 1 2 5
11  Југославија 1 3 2 6
12  Унгарија 1 2 2 5
13 Чешка Чехословачка 1 2 1 4
14  Полска 1 0 4 5
15 Мароко Мароко 1 0 0 1
15  Шведска 1 0 0 1
17 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија 0 4 5 9
18  Бразил 0 3 10 13
19  Канада 0 3 2 5
20  Јужна Кореја 0 1 4 5
21  Франција 0 1 3 4
22 Австралија Австралија 0 1 0 1
22  Финска 0 1 0 1
22  Грција 0 1 0 1
22  Швајцарија 0 1 0 1
26  Алжир 0 0 1 1
26  Австрија 0 0 1 1
26 Брег на Слоновата Коска БСК 0 0 1 1
26 Гана Гана 0 0 1 1
26 Монголија Монголија 0 0 1 1
Вкупно 133 117 117 367

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.