Летна универзијада - 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
VIII Летна универзијада
Град домаќин Рим, Италија
Број на држави 38
Број на спортисти 468
Број на спортови 1 (атлетика)
Број на натпревари 35
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 21 септември
Стадион Стадион Олимпико

VIII Летна универзијадауниверзијада одржана од 18 до 21 септември 1975 во Рим, Италија. Всушност, Универзијадата била откажана, па настанот содржел натпревари само во атлетика, кои биле во рамките на Светското универзитетско првенство.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 7 5 11 23
2  Полска 7 3 1 11
3  Италија (домаќин) 5 1 1 7
4  Западна Германија 3 2 2 7
5  Финска 3 2 0 5
6 Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 2 6 4 12
7  САД 2 4 0 6
8 Flag of Bulgaria (1971–1990).svg Бугарија 2 0 4 6
9  Канада 1 4 2 7
10  Франција 1 1 1 3
11 Чешка Чехословачка 1 1 0 2
12  Австрија 1 0 0 1
13  Југославија 0 3 4 7
14  Унгарија 0 2 0 2
15  Обединето Кралство 0 1 2 3
16  Алжир 0 0 1 1
16 Нигерија Нигерија 0 0 1 1
16  Шведска 0 0 1 1
Вкупно 35 35 35 105

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.