Летна универзијада - 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XIV Летна универзијада
Град домаќин Загреб, СФР Југославија (денес Хрватска)
Број на држави 122
Број на спортисти 6.423
Број на спортови 12
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 19 јули
Стадион Стадион Максимир

XIV Летна универзијадауниверзијада одржана од 8 до 19 јули 1987 во Загреб, СФР Југославија (денес Хрватска). На овој настан настапиле 6.423 спортисти од 122 земји, кои се натпреварувале во 12 спортови.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 27 20 24 71
2 СССР СССР 23 33 19 75
3 Flag of Romania (1952-1965).svg Романија 21 13 9 43
4  Италија 12 8 10 30
5 Народна Република Кина НР Кина 11 8 10 29
6  Југославија (домаќин) 7 7 5 19
7  Источна Германија 5 3 5 13
8  Унгарија 4 3 5 12
9  Обединето Кралство 4 1 4 9
10  Холандија 3 10 8 21
11  Западна Германија 3 5 5 13
12 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија 3 4 1 8
13 Flag of Japan.svg Јапонија 3 3 6 12
14  Полска 3 1 2 6
15  Куба 1 3 2 6
16 Чешка Чехословачка 1 2 2 5
17  Грција 1 2 1 4
18  Белгија 1 1 1 3
19 Австралија Австралија 1 1 0 2
19 Нов Зеланд Нов Зеланд 1 1 0 2
21  Шпанија 1 0 1 2
22 Мароко Мароко 1 0 0 1
22  Норвешка 1 0 0 1
22  Португалија 1 0 0 1
25 Нигерија Нигерија 0 3 3 6
26  Канада 0 2 5 7
27  Франција 0 1 3 4
28  Јужна Кореја 0 1 1 2
29  Бразил 0 1 0 1
29  Швајцарија 0 1 0 1
29 Сенегал Сенегал 0 1 0 1
32 Северна Кореја ДНР Кореја 0 0 2 2
33 Јамајка Јамајка 0 0 1 1
33  Мексико 0 0 1 1
33 Flag of Puerto Rico.svg Порторико 0 0 1 1
Вкупно 139 139 137 415

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Olympic Review, 1987 Архивирано на 26 мај 2011 г., LA84 Foundation (англиски)

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.